İçeriğe geç

ALGAİR

Artan hava kirliliği nedeniyle şehirlerimizde gün geçtikçe nefes almak zorlaşıyor. Şehir merkezlerinde bu sorun daha büyük boyutta.

Sebebi oldukça basit şehir merkezlerinde bulunan yerleşim alanlarının çok sık olması , yüksek binalardan dolayı metrekareye düşen kişi ve araç sayısı kırsal kesine göre daha yüksektir. şehir merkezi çevresinde bulunan yeşil alan kırsal kesim ile kıyaslanamayacak kadar düşük orana düşen yerler gün geçtikçe artmakta.

Havadaki Co2 oranını aza indirgemek için en iyi ve ucuz çözümlerden biri ağaç ekmek fakat şehirlerde çatıdan başka ağaç ekecek bölge kalmadı.

Bu sorunu çözmenin yolunu ben , Emre Hatay ve rehber öğretmenimiz Hüseyin Koç önderliğinde araştırma ve fikir alışverişi ile algler sayesinde hava kirliliğini azaltacak sistem tasarladık.

ÇALIŞMA MANTIĞI

  1. Güneş panellerinden üretilen elektrik su döngüsünü sağlayan motora ve dışarıdan hava almasını sağlayan hava moturuna iletilir.
  2. Hava moturunda çekilen hava Aktif karbon filtreye aktarılır ve burada yerçekimi yardımıyla havada bulunan partiküller toplanır ve partikülden arındırılmış hava algair tankına iletilir.
  3. Aktif karbon filtreden gelen hava tanka eşit dağılması için havayı tankın altında bulunan delikli yüzeye sahip dağıtıcıya gönderilir.
  4. Sudaki ısı ve mineral dengesinin eşit dağılmasını sağlamak için su motoru kullanılır.
  5. Çoğalan gereğinden fazla bulunan yada ömrünü doldurmuş algler su motorunun girişindeki filtre ile toplanır .
  6. Toplanan algler daha sonra yakıt üretimi yada gübre olarak kullanılabilir.
  7. Tanktan geçen algler tarafından süzülmüş hava tankın üst kısmından geri bırakılır.

AlgAir Binaların dış yüzeyini kaplayacak şekilde kaplanabilir ve üretim maliyetini çoğalan fazla alglerin yakıta çevrilmesi ile karşılanabilir.

Proje ODTU Kuzey Kıbrıs Kampüsü tarafından düzenlenen Uluslar Arası Yeşil Beyin Yarışmas’ ında Lise Kategorisinde  Dünya 3. sü olmaya hak kazanmıştır.

http://greenbrain.ncc.metu.edu.tr/tr/2014-finalistleri/

3- ALGAIR Kavram Proje Bildirisi

Ahmet Özer ve Emre Hatay, Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi, Muğla, Türkiye

İnsan kaynaklı kirli havayı ucuz ve sürdürülebilir yöntemlerle çözme amacıyla yola çıkan Ahmet ve Emre, binaların yoğunlukta bulunduğu ve ağaçlandırmanın fiziksel olarak mümkün olmadığı şehirlerde, bina çatılarında yeşil su yosunu yetiştirmeyi kurgulamışlar. Dünya atmosferdeki oksijenin büyük bölümünü üreten fotosentetik su algleri, karbon dioksit tüketip oksijen salgılayarak şehirlerde de görevlerini ALGAIR projesiyle yerine getireceklerdir. Sistemin enerji ihtiyacı yine güneş enerjisinden karşılanacaktır

 

ODTU KTTC 2014 Açılış Görüntüleri (FACEBOOK)

Hatıra Fotoğraflarımız

HAU Resmi Sayfası

Dünya.com