Türkiye Servis Sağlayıcı Hizmet Haritası

Ülkemiz genel olarak internet altyapısı kötü durumda olduğunu düşünüyorum. Telekom firmaları kendi çözümlerini üretmek yerine yurt dışından alınan hazır çözümler sistemlerin stabil olamasını engelliyor ve yüksek maliyetinden dolayı yatırım yapılmasını zorlaştırıyor. Yetersiz yatırım ve düzensiz sistemler yüzünden ülkemizdeki birçok kullanıcı çağın oldukça gerisinde bir internet kullanımına sahipler.

Yeni hizmet almadan önce bu harita üzerinde gönüllü kişiler tarafından girilen verileri görerek en iyi hizmetin ne durumda olduğu ve servis sağlayıcılarının durumunu görmek için üretilmiş bir harita. Harita şuanda dijitaller.com üzerinde kullanıma açık bir şekilde .

Fikir sahibi = Ahmet ÖZER

Sayfaları hazırlayan ve proje destek veren = Serhat Yücel

Ulaşılabilir link = https://www.dijitaller.com/turknet-kalite-haritasi/

Gönüllü olarak sisteme bilgi geren herkese tekrardan çok teşekkür ederim.

2-8 İndirme Yazılımı

1 Mayıs 2017 ile beraber akk düzenlemesi devreye girdi ve kullanıcıların 2-8 arası yaptığı indirme kotaya yansımıyor. Kullanıcıların geceliğin saat 2 de otomatik açılmasını sağlıyacağı bir sistem göremediğimden ben de bat ile bir script olarak yazdım.

Klavye Yardımcısı

Proje klavyemin bozuk olan 4 tuşu ile başladı. Bash dilinde program yazarken değişken olarak bir kod atarken $ işaretini kullanıyoruz fakat bunu yapmak için klavyemi kaldırıp laptobun dahili klavyesinden 4 basmak zor geldi. Autohotkey programı üzerinde bunu çözebileceğimi gördüm. Daha sonra klavye üzerinde tek tek yeni fonksiyonlar atadım ve şuanda Router projesine bağlı olan odamdaki lamba ve monitörleri birkaç tuş ile açıp kapatabiliyorum. Yazı yazarken yanlış yazmış olduğum kelimeleri de bu sisteme girerek yanlış yazmamın önüne geçmeye çalışıyorum.

Alg Air

Due to the increased air pollution our cities are getting harder to breathe. This problem is bigger in city centers.

Home Router

İlk olarak projenin başlangıcı Raspberry pi üzerinde kurmuş olduğum hotspot ile oldu. Daha sonra modem üzerinde de aynı değişiklikleri yapmak istedim ama modem üzerinde bulunan firmware ve donanım desteği buna izin vermiyordu. İlerleyen zamanlarda Banana pi ile devam ettim.

Pagination