Ahmet OZER

About

Interested in engineering and scientific issues and likes to ride bikes and walk. Contact - About

English

The definition of engineering came from the documentaries I watched as a child. When I was a child, Digiturk connected to my House to watch National Geographic and gave me the first ideas about engineering.

What was there before?

Before I went to primary school, I received training from my mother on simple electrical and mechanical systems. During my elementary school years, I learned the working logic via trial and error method on electrical and mechanical systems. That’s exactly what I told my mom every week at that age, “Mom, isn’t there something broken at home?” The broken devices in the house were a treasure for me. opens the devices, examines the inside and if my knowledge is enough to repair the device with the materials in the house, if it can not be repaired aside the ones that will work for me, then I would use these parts with different mini projects in the future.

Introduction to computer systems.

Devices borken at home or coming from outside are no longer sufficient and I have to feed my wonder. As of 5th grade, I tried to solve the problems on the computer that I used to do my homework. I was started to be happy like as solved a mechanical problem, I was started to focus on this area. With the arrival of Raspberry Pi, which I bought with high school 1 summer vacation, I gradually wondered about Linux embedded systems. I was interested in web technologies during Linux usage and I started to build my own web systems on Virtual Linux servers on DigitalOcean, which is a new company in high school 2. In high school 3 I developed my own Linux distribution for a while. During my development of this deployment, I stopped developing it due to Telecom’s speed limitation and performance issues. Since the problems of internet access slowed down my research, I did research on how to improve network system efficiency and thus the network became another area that I liked. I started developing my own router system. In this way, all the devices in the house began to benefit from the optimizations. While developing the Linux router system, I integrated the electronic systems of my own room into the distribution I developed, which enabled me to research Industry 4.0 IoT systems.

My perspective on engineering.

The durability or stability of the systems I design or use is very important for me. I think about how to fix the problems I see around for a long time and how to do better. If an idea came to my mind, which is usually something I had to think about before I go to sleep, and unfortunately sometimes I cant sleep without thinking about it. As a child, because of the limited availability of materials, I am constantly trying to do something with them, which is the reason why we can do the best with optimized or availabilities on engineering systems today. I like designs with well designed, less complexity in terms of repairability and long life. I can use to modern solutions if I am sure that the newly developed solutions for future prospects are robust and have a good future.

I work as a Network and Server manager for Dijitaller and I am also a writer and editor at Dijitaller.com.

I write my own software and develop systems according to my needs.

I’m constantly researching and testing Linux, Network, IoT and Software, and I’m trying to improve solutions if I don’t like it or if it’s don’t have a solution, I will create own solutions.


Turkish

Mühendisliğin tanımı ben de çocukken izlediğim belgeseller ile oluştu. Çocukken National Geographic izleyebilmem için Digitürk bağlandı ve mühendislik hakkında ilk fikirlerin oluşmasını sağladı.

Daha öncesinde ne vardı ?

İlk okula gitmeden başlamadan önce annemden basit elektrik sistemleri ve mekanik sistemler üzerine eğitimler aldım. İlkokul yıllarımda elektrik ve mekanik sistemler üzerinde deneme yanılma yöntemi ile sistemlerin çalışma mantığını öğrendim. O yaşlarda her hafta anneme söylediğim şey tam olarak şuydu “Anne evde bozuk bir şey yok mu ?”. Evde bulunan bozuk cihazlar benim için bir hazineydi adeta. O cihazların içlerini açar, içini inceler ve eğer bilgim yetiyorsa evde bulunan malzemeler ile cihazın onarılmasını, eğer onarılamıyorsa içindekilerden kendi işime yarayacak olanları bir kenara ayırdım, sonrasında ise ayırdığım bu parçalar ile ileride farklı mini projelerde kullanırdım.

Bilgisayara sistemlerine giriş.

Evde bozulan yada dışarıdan gelen cihazlar artık yetersiz gelmeye başladı ve benim bilgi açlığımı doyurmam gerekiyordu. 5.sınıf itibari ile ödevlerimi yapmak için kullandığım bilgisayarda oluşan problemleri kendim çözmeye çalıştım. Problemleri çözerken aynı bir mekanik sorunu gidermiş gibi mutlu olmaya başlayınca ben de bu alan üzerine yoğunlaşmaya başladım. Lise 1 yaz tatilinde okuldan biriktirdiklerim ile aldığım Raspberry Pi nin gelmesi ile yavaş yavaş Linux gömülü sistemlere merak ettim. Linux kullanımı sırasında web teknolojileri ilgimi çekti ve lise 2 de henüz o zaman yeni diyebileceğimiz bir firma olan DigitalOcean üzerinde Sanal Linux sunucular üzerinde kendi web sistemlerimi kurmaya başladım. Lise 3 te kendi linux dağıtımı bir süre geliliştirdim. Bu dağıtımı geliştirmem sırasında Telekomun hız kısıtlaması ve performans sorunlarından dolayı dağıtım geliştirmeye durdurdum. İnternet erişimindeki problemlerin araştırmalarımı yavaşlatması üzerinde Lise 4 de ağ sistemlerinde sistemlerin nasıl en yüksek verimde kullanabileceği üzerine araştırmalar yaptım ve bu sayede ağ da benim sevdiğim bir diğer alandan biri oldu. Kendi router sistemi mi geliştirmeye başladım. Bu sayede optimizasyonlar dan evdeki tüm cihazlar da yararlanmaya başladı. Linux router sistemini geliştirirken kendi odamın elektronik sistemlerini de kendi geliştirdiğim dağıtıma entegre ettim ve buda Endüstri 4.0 IOT sistemleri üzerinde araştırma yapmamı sağladı.

Mühendisliğe bakış açım.

Benim için tasarladığım yada kullandığım sistemlerin sağlamlığı yada stabilitesi çok önemlidir. Süreli olarak etrafta gördüğüm sorunların nasıl düzeltilebileceği ve daha iyisinin nasıl yapılacağını düşünürüm. Eğer kendi aklıma bir fikir geldi ise ki genelde uyumadan önce aklıma illa bir şey takılır ve bu fikir üzerinde düşünmekten bazen maalesef uykusuz kalırım. Çocukken elimdeki malzemelerin kısıtlı olmasından dolayı sürekli olarak bunlar ile yetinerek bir şeyler yapmaya çalışmam günümüzde mühendislik sistemlerinde optimize yada elde bulunanlar ile en iyisi yapabilmenin sebebidir. Tamir edilebilme ve uzun ömürlü olması açısında karmaşıklığın daha az olduğu düzenliliğin iyi olduğu tasarımlar hoşuma gider. İleriye dönük olma açısından yeni geliştirilen çözümlerin eğer sağlamlığından ve geleceğinin de iyi olduğundan emin isem modern çözümleri kullanmaya çalışırım.

Dijitallerin sistemlerinde Ağ ve Sunucu yöneticiliği ve aynı zamanda Dijitaller.com da Rehber yazarlığı ve editörlük yapıyorum. İhtiyaçlarım doğrultusunda kendi yazılımlarımı yazıyorum, sistemler geliştiriyorum. Linux, Network, IOT ve Yazılımlar hakkında sürekli olarak araştırmalar ve denemeler ve eğer beğenmediysem yada çözümü yoksa kendi yöntelmerimi geliştirmeye çalışıyorum.